Listy do „Rzeczpospolitej”: „List otwarty do Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych RP”
Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie decyzji organów administracji państwowej umożliwiającej instytucjom działającym na terenie RP dyskryminację obywateli polskich, którzy przekroczyli 65. rok życia, i objęcia tych obywateli – w tym mnie i mojej żony – ochroną prawną przed kolejnymi skutkami tej dyskryminacji.
Zgodnie z obowiązującym prawem obywatel Polski po przekroczeniu 65. roku życia, wymieniając dowód osobisty, po wygaśnięciu jego ważności lub w sytuacji losowej np. kradzieży lub zniszczenia, może otrzymać kolejny dowód bez naniesionej na nim daty ważności, ale z zapisem „nieoznaczona". Kilka lat temu wymieniłem swój dowód z powodu uszkodzenia, a kilka miesięcy temu dowód z powodu wygaśnięcia ważności wymieniła moja żona. Oboje przekroczyliśmy 65. rok życia. Nasze dowody zgodnie z obowiązującym prawem wystawione zostały z nieoznaczonym okresem ważności. Są one pełnowartościowym dowodem osobistym i ich posiadaczom przysługują te same prawa i przywileje oraz obowiązki co posiadaczom dowodów z wyznaczonym okresem ważności. Żaden urząd na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta